All Products
-
Galvanised Scaffold Tube
-
Scaffolding Plank
-
Ringlock System Scaffolding
-
Frame System Scaffolding
-
Scaffolding Coupler
-
Adjustable Steel Prop
-
Base Jack Scaffolding
-
Scaffolding Ladders
-
Multi Function Scaffolding
-
Scaffolding Accessories
-
Foldable Aluminium Ladder
-
Aluminum Ringlock Scaffolding
-
Aluminium Scaffolding Plank
-
Alexander"Wow! That's great! I'm very satisfied with bythai service. Not only his products are of good quality, but bythai team is particularly meticulous in service. -
Benjamin"It is a pleasure to work with bythai. I am also impressed by the team's work efficiency. If you want a trustworthy scaffolding team, I would recommend bythai without hesitation." -
Christopher"Bythai team provided us with excellent scaffolding props. Their professional knowledge and enthusiasm for the work made the whole process extremely smooth. Thanks to Bythai team, our project was able to advance quickly." -
Sophia"The team at bythai provided us with a first-class service. The professionalism and attention to detail of the project by their company staff was impressive. Our project became more efficient and smoother because of bythai's scaffolding. Highly recommended!" -
Emily"The savior of our project! Their company's team provided us with the scaffolding accessories we needed. The quality was very good, allowing our project to build a strong and safe scaffolding in a short time. The company's employees' communication skills and customer service Understanding the requirements made the whole process easy and enjoyable.”
Keywords [ hot dipped galvanized pipes ] match 71 Products.
Construction Equipment Tools Galvanized Steel Plank Scaffold For Heavy Load Capacity
| Packaging: | Container |
|---|---|
| Material: | Steel |
| Length: | Customized |
Pre-galvanized steel plank with galvanized surface treatment offering corrosion protection and support in construction tasks
| Loadcapacity: | 200kg - 500kg |
|---|---|
| Surfacetreatment: | Anti-slip / Painted / Galvanized |
| Product Type: | Thickness Of Scaffolding Pipe |
Anti corrosion galvanized steel planks offering thickness of scaffolding pipe ensuring durability and corrosion protection
| Surface: | Pre-galvanized/HGD |
|---|---|
| Loadcapacity: | 200kg - 500kg |
| Durability: | Weather Resistant / Corrosion Resistant |
Metal Steel Q235 Q355 Galvanized ringlock scaffolding system Rosette Ringlock Scaffolding Parts
| Features: | High Strength, Durable |
|---|---|
| Main Components: | Ringlock Standard/Ledger/Diagonal/accessories |
| Assembly Type: | Quick Locking |
48.3mm Galvanised Scaffold Tube With Yield Strength 245N/Mm2 And Tensile Strength 420N/Mm2
| Standard: | EN39 |
|---|---|
| Weight: | 6.4kg/m |
| Tensile Strength: | 420N/mm2 |
Galvanised Steel Scaffold Tube Scaffolding Galvanised Scaffold Tube
| Material: | Galvanised Steel |
|---|---|
| Diameter: | 48.3mm |
| Application: | Scaffolding |
Powder Coated Quick Assemble Adjustable Jack Prop Scaffolding Steel Acrow props Shoring For Construction
| Size: | Standard |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Weight: | Heavy |
Galvanized Scaffold Tube 48 for Building Construction
| Name: | Galvanised Scaffold Tube |
|---|---|
| Thickness: | 3.2mm |
| Weight: | 6.4kg/m |
EN39 Standard galvanised Pipe scaffold tubes 48.3mm Diameter 3.2mm 245N/mm2 Yield Strength
| Material: | Galvanised Steel |
|---|---|
| Yield Strength: | 245N/mm2 |
| Diameter: | 48.3mm |
Galvanised Scaffold Tube for Scaffolding with Elongation >20%
| Name: | Galvanised Scaffold Tube |
|---|---|
| Application: | Scaffolding |
| Surface Treatment: | Galvanised |


