All Products
-
Galvanised Scaffold Tube
-
Scaffolding Plank
-
Ringlock System Scaffolding
-
Frame System Scaffolding
-
Scaffolding Coupler
-
Adjustable Steel Prop
-
Base Jack Scaffolding
-
Scaffolding Ladders
-
Multi Function Scaffolding
-
Scaffolding Accessories
-
Foldable Aluminium Ladder
-
Aluminum Ringlock Scaffolding
-
Aluminium Scaffolding Plank
-
Alexander"Wow! That's great! I'm very satisfied with bythai service. Not only his products are of good quality, but bythai team is particularly meticulous in service. -
Benjamin"It is a pleasure to work with bythai. I am also impressed by the team's work efficiency. If you want a trustworthy scaffolding team, I would recommend bythai without hesitation." -
Christopher"Bythai team provided us with excellent scaffolding props. Their professional knowledge and enthusiasm for the work made the whole process extremely smooth. Thanks to Bythai team, our project was able to advance quickly." -
Sophia"The team at bythai provided us with a first-class service. The professionalism and attention to detail of the project by their company staff was impressive. Our project became more efficient and smoother because of bythai's scaffolding. Highly recommended!" -
Emily"The savior of our project! Their company's team provided us with the scaffolding accessories we needed. The quality was very good, allowing our project to build a strong and safe scaffolding in a short time. The company's employees' communication skills and customer service Understanding the requirements made the whole process easy and enjoyable.”
Keywords [ hot galvanized scaffolding diagonal brace ] match 82 Products.
Heavy-Duty Ringlock Scaffolding System Standard Ledger Cross Brace
| Product Name: | Ringlock System |
|---|---|
| Surface Treatment: | Hot-dip Galvanized |
| Application Scenarios: | Architecture |
3M Q235 Hot Dip Galvanized Ringlock Standard Infrastructure Ringlock
| Load Capacity: | Up To 20kN |
|---|---|
| Main Components: | Vertical, Horizontal, Diagonal Brace, Ledger, Rosette, Base Collar |
| Application: | Building Construction, Bridge Construction, Shipyard, Offshore, Industrial Maintenance |
Ringlock System Scaffolding Double-locking Joints EN12810 & EN12811 Max Height ≤30m
| Safety Factor: | ≥4 |
|---|---|
| Standard: | EN12810 & EN12811 |
| Components: | Vertical, Horizontal, Diagonal, Brace, Base Plate, Ladder, Etc. |
Q235 Steel Ringlock Scaffolding System for Infrastructure Projects
| Surface Treatment: | Hot-dip Galvanized |
|---|---|
| Weight: | ≤30kg/m2 |
| Vertical Load Capacity: | ≥45KN |
EN12810 Certified Hot Dip Galvanized Q235 Q355 Steel Ringlock Scaffolding System
| Material: | Q235, Q355 |
|---|---|
| Surface Treatment: | Galvanized / Painted / HDG |
| Tube Thickness: | 2.75mm, 3.0mm, 3.2mm |
Building Construction Ringlock System Aluminium Scaffolding Platform
| Features: | High Strength, Durable |
|---|---|
| Advantages: | High Strength, Easy Assembly, Versatile, |
| Application: | Construction, Building, Bridge, Etc. |
Durable Vertical Ringlock System Scaffolding for Efficient Construction
| Horizontal Adjustment: | ≤±3° |
|---|---|
| Components: | Vertical, Horizontal, Diagonal, Brace, Base Plate, Ladder, Etc. |
| Vertical Load Capacity: | ≥45KN |
Flexible and Expandable Ringlock System Scaffolding for Construction
| Standard: | EN12810 & EN12811 |
|---|---|
| Max Height: | ≤30m |
| Safety Factor: | ≥4 |
EN12810 EN12811 Standard Ringlock Scaffolding Horizontal Load Capacity ≥15KN
| Vertical Load Capacity: | ≥45KN |
|---|---|
| Safety Factor: | ≥4 |
| Warranty: | 2 Years |
Efficient Ringlock System Scaffolding 2 Years Vertical Adjustment ≤±3° ≤30kg/m2
| Weight: | ≤30kg/m2 |
|---|---|
| Vertical Load Capacity: | ≥45KN |
| Horizontal Adjustment: | ≤±3° |


